CVO Recruitment pataria: kam reikalingos praktinės užduotys?
2017.07.18

Pakalbėkime apie praktines užduotis, kurių neretai sulaukiate darbo pokalbio metu ar esate prašomi atlikti po darbo pokalbio. Kam jos reikalingos ir koks jų tikslas?

Dažnu atveju užduotis yra susijusi su pačiu darbu, kurį jums teks atlikti prisijungus prie įmonės, tad iš vienos pusės darbdavys tikrina, kaip jūs elgsitės tipinėse darbo situacijose, tuo pačiu metu darbdavys pateikia pavyzdį, su kuo jums gali tekti susidurti ir leidžia jums “pasimatuoti” būsimą darbą. Praktines užduotis taip pat imta taikyti dažniau po to, kai pastebėta, kad kandidatai moka puikiai pasirodyti pokalbio metu ir atsakyti į standartinius klausimus. Neretai informacijos po pokalbio nepakanka kandidatų vertinimui, tad praktinės užduotys vertinimą papildo. Jau tą pačią minutę, kai darbdavys pasiūlo jums atlikti užduotį - jūsų tikslas parodyti atvirumą užduoties atlikimui ir jos neatsisakyti. Jūsų reakcija ir požiūris į procesą bus vertinami ir yra svarbūs.

Ką pravartu žinoti apie užduotis:

1. Būkit visada pasiruošę

Jūs esate vertinamas iki pokalbio, pokalbio metu ir po pokalbio. Dalyvaudami atrankoje būkite pasiruošę, kad jus vertins ne tik per pokalbį, praktinės užduotys jūsų gali laukti bet kur: pokalbiui  neprasidėjus, jūsų paslaugumas ir komandiškumas gali būti tikrinamas jums belaukiant koridoriuje ir pamačius įeinantį žmogų, vos panešantį didžiulį glėbį dokumentų ir segtuvų. Atsitiktinumas ar surežisuotas išbandymas? Spręskite patys. Užduotį atlikti jums gali pasiūlyti pokalbio metu - nuo visiems gerai žinomo “parduok man šį rašiklį” iki įvairių testų, praktinių užduočių ir klausimų bei žaidybinių situacijų (kaip pavyzdys, iš popieriaus sukonstruoti dviratį). Dažnai užduotys pokalbio metu būna trumpos. Tuo atveju, jei jos reikalauja daugiau laiko nei tikėjotės, patariame informuoti apie tai darbdavį ir susitarti dėl kito užduoties atlikimo laiko. Netikėtos užduotys gali sukelti stresą; pasistenkite nurimti, susikaupti ir atlikti jas atidžiai. Gebėjimas atlikti užduotis spontaniškai ir streso būsenoje gali būti viena iš savybių, kurias vertins darbdavys.

2. Galvokite apie užduoties tikslą

Gavę užduotį, dar kartą įsigilinkite į užduoties tikslą ir į siūlomą darbą. Pagalvokite, kas darbdaviui gali būti svarbu. Tarkim, kandidatuojantis į pardavimų poziciją, visai nebūtina daryti didžiulės apimties analitinių lentelių, ko gero svarbesnis bus pats pristatymas ir gebėjimas argumentuoti, įtikinti. Pasiruošimas ir analizė - be galo svarbūs, tačiau užduoties pagrindiniai akcentai, tikėtina, šiuo atveju bus sudėti ne į analizę.

3. Laikykitės taisyklių

Gavus užduotį, išsiaiškinkite visas žaidimo taisykles: atlikimo laiką, pateikimo ir pristatymo formą, vertinimo kriterijus (jei įmanoma) ir pačius vertintojus, taip pat galimybę tikslintis ir užduoti klausimus atlikimo eigoje. Dažniausi kandidatų pasipiktinimai kyla dėl to, kad užduoties atlikimas reikalauja daug laiko arba darbdavys prašo atskleisti/ iliustruoti žinias arba informaciją, kuri gali būti traktuojama kaip konfidenciali arba susijusi su unikalia profesine patirtimi (know-how). Neskubėkite reaguoti kategoriškai. Gavus tokią užduotį, rekomenduojame pirmiausia susisiekti su darbdaviu ir paaiškinti, kas jums kelia susirūpinimą bei pasiūlyti sprendimą (sumažinti užduoties apimtį, atlikti ją be konkrečios konfidencialios informacijos, pan.). Dažnai atviras dialogas padeda atrasti sprendimą, priimtiną abiems pusėms.

4. Sužibėkite

Atliekant užduotis jūs turite erdvę ir laisvę atskleisti visus savo įgūdžius ir kūrybiškumą: atlikite užduotį ne tik dėl to, kad reikia, bet ir dėl to, kad norite sužinoti naujų dalykų, įsigilinti ir parodyti koks esate kūrybiškas ir sumanus. Nebijokite tartis ir konsultuotis su kitais žmonėmis, juk dirbdami taip pat pasitelkiame kolegų patirtį ir patarimus. Tačiau, jeigu jaučiate, kad užduoties atlikimui jums trūksta konkrečios srities žinių ar išmanymo, nebijokite pasitelkti savo patirtį iš kitų sričių arba atsakyti iš bendro išprusimo, t.y. logiškai prieiti išvados ir sudėlioti atsakymą. Padarykite daugiau nei prašoma: savo atsakymus iliustruokite pavyzdžiais, pagrįskite argumentais, pasiūlykite sprendimus. Neribokite savęs, ženkite ekstra mylią.

Pavyzdys: atrankos į asistentės/ administratorės poziciją metu buvo pateikta užduotis: pasiūlyti idėją įmonės kalėdiniam vakarėliui bei suskaičiuoti šios idėjos įgyvendinimo biudžetą (detalės apie darbuotojų skaičių ir poreikius buvo pateiktos). Darbą gavusi mergina ne tik pasiūlė kūrybišką idėją renginiui įsigilinus į poreikį ir specifiką, suskaičiavo biudžetą numatydama kruopščiai detales, tačiau netgi negavusi atsakymo į elektroninę užklausą, susisiekė su tiekėjais telefonu norėdama sužinoti tiksliau kainas ir sąlygas. Pristatymo metu ji puikiai argumentavo savo pasirinkimą ir išdėstė planą, atsakė į kilusius klausimus. Beje, ir dirbo ji puikiai 4 metus toje įmonėje, o šiuo metu savo sugebėjimais džiugina jau dirbdama kitą darbą.

5. Pasiruoškite pristatyti savo atliktą užduotį

Neretai darbą gauna nebūtinai geriausiai užduotį atlikęs kandidatas, bet sugebėjęs ją geriau pristatyti. Pasiruoškite pristatyti savo atliktą užduotį, argumentuoti savo atsakymus, pasiūlyti išvadas. Papildomi klausimai, į kuriuos jums gali tekti atsakyti užduoties pristatymo metu: kiek laiko skyrėte užduoties atlikimui, kaip savo atliktą užduotį vertinate, kas buvo sunkiausia, ką dabar būtumėt darę kitaip.

6. Klauskite, kaip jums sekėsi

Ne tik duokite, bet ir imkite: paverskite praktinės užduoties atlikimą sau naudinga praktika. Jūs turite teisę paklausti, kaip darbdavys vertina jūsų atliktą užduotį, kas galėjo būti atlikta geriau. Taip jūs gausite patarimų, ką tobulinti dalyvaujant kitoje atrankoje.