Noriu keisti profesinę sritį
2017.07.10
Labai dažnai sulaukiame kandidatų klausimų ar įmanoma radikaliai pakeisti profesinę sritį ir kaip tai padaryti. 

Neretai šie klausimai kyla žmonėms, kurie ilgą laiką praleido dirbdami vienoje srityje. Jie yra puikūs specialistai, išmano daug, yra nemažai pasiekę ir dažniausiai gerai vertinami savo aplinkoje. Toks žmogus neretai jaučiasi pasiekęs savo tikslą ir iškelia sau klausimą „Kas toliau?“. O sritis nebūtinai gali daugiau pasiūlyti arba tolimesni iššūkiai nėra tokie, kokių norėtųsi. Natūraliai tokiu momentu mes ieškome sau naujo tikslo ir svarstome įvariausias alternatyvas. Esu mačiusi neįtikėtinų karjeros posūkių: iš langų verslo pasukant į restorano valdymą, iš krovinių gabenimo į meną, iš apskaitos į pardavimus. Kadaise turėjau kolegą, personalo atrankos specialistą, kurio ankstesnė patirtis buvo sukaupta karinėse pajėgose. Taigi, kardinalus karjeros posūkis – misija įmanoma?! 
 
Tačiau svarstydami keisti profesinę sritį, kandidatai neretai susiduria su eile praktinių kliūčių. Darbdaviai ieško patirties, kurios keičiant sritį mes pasiūlyti negalime, todėl konkuruoti su kitais kandidatais ir susirasti darbą sunkiau. Keisdami profesinę sritį mes iš dalies atsiribojame nuo savo sukauptos patirties, pradedame nuo pradžių, sutinkame, kad naujoje srityje neviską mokame ir turėsime dar daug išmokti ir sužinoti – kaip pasekmė, tikėtina, kad mums siūlomas atlyginimas bus mažesnis. Dėl šių priežasčių drąsiam karjeros pokyčiui ryžtasi ne kiekvienas. Pateikiame keletą praktinių patarimų, kurie padės lengviau pasiekti norimą tikslą:
 
1. Susirasti tą patį darbą kitos srities įmonėje
Sunkiausia užduotis – keisti pareigybę ir sritį tuo pačiu metu, todėl patariama išnaudoti savo turimus įgūdžius bei pasiekimus ir pradėti nuo analogiškos pareigybės jus dominančioje srityje. Perpratę naują sritį, jūs galėsite ateityje bandyti keisti ir pareigybę, tai bus žymiai lengviau.
 
Tačiau neretai kandidatams keičiantiems sritį tenka pradėti nuo paprastenių darbų nei dirbo savo įprastinėje srityje. Pamenu pavyzdį, kai žmogus ilgą laiką dirbęs IT srityje užsibrėžė tikslą pakeisti sritį į viešbučio valdymą. Išvykusi metams į užsienį mergina įsidarbino didelio tinklo viešbučio registratūroje ir po pusmečio gavo papildomos atsakomybės ir naujas pareigas. Grįžus į Lietuvą, ši patirtis jai padėjo įsitvirtinti svajonių srityje ir siekti savo tikslo.
 
2. Atrasti sritį, kurioje praverstų ir būtų vertinami jūsų profesiniai sugebėjimai
Jeigu pasiryžote palikti savo įprastinę profesinę sritį, tačiau neatrandate jus dominančios srities, pirmiausiai raginčiau pagalvoti apie kitas sritis, kuriose jūsų įgūdžiai būtų vertinami. Tarkime, jūs esate buhalteris. Galimi scenarijai tokie: jūs galite tapti buhalterinės programos konsultantu ir konsultuoti kolegas, kaip naudotis buhalteriniais įrankiais, jūs galite tapti mokymų konsultantu ir vesti praktinius užsiėmimus buhalteriams, jūs galite tapti personalo atrankos konsultantu, kuris atrenka finansų srities specialistus ir vertina jų įgūdžius. Sąrašas nėra baigtinis, galimybės egzistuoja, jas reikia įžvelgti.
 
3. Keisti pareigas nekeičiant darbdavio
Tuo atveju, jeigu dirbate didesnėje įmonėje, lengviausias būdas keisti profesinę sritį bus keičiant pareigas toje pačioje įmonėje. Darbdavys, kuris jus vertina ir žino jūsų darbo atlikimo kokybę bus labiau linkęs patikėti, kad jums pasiseks ir kitose pareigose. Šiuo atveju, tiek darbdavys turės tęstinumą ir žinos, kad jūs perduosite pilnai darbą naujam žmogui ir turės lojalų, motyvuotą darbuotoją, tiek jūs pasieksite norimą pokytį ir išlaikysite konkurencinį pranašumą, nes jau išmanote pačią darbdavio veiklą. Tad raginčiau pirmiausiai apsidairyti ir nuspręsti, kuri sritis jus domina labiausiai.
 
4. Įgyti naujos patirties per pomėgius ir laisvalaikį
Pakeisti sritį taip pat gali padėti sukaupta „užklasinė veikla“. Neretai profesinės srities keitimas būna susijęs su pomėgiu ar amatu, palikę samdomus darbus žmonės fotografuoja, modeliuoja drabužius, kuria interjerus, tampa slidinėjimo instruktoriais, užsiima apželdinimu, kitaip tariant „įdarbina“ savo pomėgius. Tačiau tai turi būti natūralus procesas – turiu pomėgį ir noriu skirti jam daugiau laiko ir paversti jį verslu. Sunkiau sekasi tiems žmonėms, kurie bando dirbtinai pomėgį atrasti, kad paverstų jį pragyvenimo šaltiniu; šiuo atveju – pasisekimo procentas mažesnis.
 
Laisvalaikio veikla gali padėti jums pakeisti ir samdomo darbo profesinę sritį. Galite pradėti nuo to, kad prisidėsite prie savanoriškos veiklos jus dominančioje srityje vakarais ir savaitgaliais. Jūsų kelias į naują sritį gali taip pat būti mokymai, seminarai, renginiai. Sparčiai augant IT industrijai, nemažai kandidatų iškelia sau tikslą įsilieti į IT įmonių gretas; neretas pradeda nuo projektų valdymo mokymų, kurie yra darbo rinkoje vertinamas dalykas ir atveria duris siekiui tapti projektų vadovu.
 
Puikus būdas įsilieti į naują sritį yra profesinė praktika, kuri gali pasitarnauti ne tik aukštųjų mokyklų absolventams. Jeigu tiksliai žinote, kurioje srityje norite įsidarbinti ir net esate nusižiūrėjęs jus dominančią įmonę – pasisiūlykite atlikti pas juos praktiką ir tuomet spręsti, ar jiems tinkate ir ar pats teisingai įsivaizdavote šį darbą. Retas darbdavys liks abejingas motyvuotam kandidatui, kuris siūlosi dirbti be atlygio arba už užmokestį, žemesnį nei rinkos vidurkis.
 
Ieškant naujų galimybių geriausias jūsų įrankis – plačiai atmerktos akys: domėkitės kitų žmonių profesijomis, skaitykite sėkmės istorijas, „matuokitės“ skirtingas galimybes ir drąsiai svajokite! Visiems linkime susirasti svajonių darbą, koks jis bebūtų!