Pokalbis dėl darbo: kokių klausimų galime tikėtis?

Pokalbyje dėl darbo tiek kandidatas, tiek darbdavys – abu perka, abu parduoda. Darbdaviui svarbu per itin trumpą laiką maksimaliai pažinti kandidatą ir įvertinti jo tinkamumą ieškomai pareigybei, o kandidatui – tinkamai būti išgirstam ir gauti tą laimingą bilietą į norimą karjerą. Kad darbo pokalbis būtų sėkmingas, jo sėkmę lemia ne tik tinkamas kandidato pasiruošimas, bet ir darbdavio korektiški, tiksliai parinkti klausimai. 

Kokių klausimų galime tikėtis?

1. Darbo pokalbis nepraeina be faktinių klausimų apie Jūsų turimą patirtį, atsakomybes, keliamus tikslus.

Ruošiantis darbo pokalbiui pagalvokite, ką laikote savo didžiausiu pasiekimu darbe? Pasiruoškite sklandžiai papasakoti už ką buvote ar esate atsakingas, kokios užduotys užima daugiausiai Jūsų laiko?

2. Motyvaciniai klausimai – laikomi darbo pokalbio „stuburu“. Šie klausimai yra susiję su Jūsų motyvacija, noru dirbti ir siekti karjeros pasirinktoje įmonėje, priimtais sprendimais.

Prisiminkite, kodėl nusprendėte pasirinkti būtent šią profesiją ar sritį, kodėl susidomėjote šiuo darbo pasiūlymu? Kas iš dabartinių užduočių darbe Jums patinka labiausiai?

3. Darbdavys užduodamas situacinius klausimus siekia sužinoti daugiau apie konkrečią Jūsų patirtį ar kompetencijas, reikalingas ieškomai pozicijai.

Eidami į darbo pokalbį, prisiminkite situaciją, kai kažką pasiūlėte vadovui ir tai buvo sėkmingai įgyvendinta. Galbūt turite pavyzdį, kai Jums teko deleguoti svarbią užduotį, ką darėte, kad užtikrintumėte atlikimo sėkmę?

4. Atrankos metu dažnai gali pasikartoti būtinieji arba kitaip vadinami buitiniai klausimai

Įsitikinkite ar darbo laikas, vieta, pobūdis, kurie yra nurodyti skelbime atitinka Jūsų galimybes ir lūkesčius. Žinokite, nuo kada galite pradėti darbą, kokius finansinius lūkesčius įvardinote pozicijai dėl kurios kalbatės (jei tai 2 ar 3 pokalbis, laikykitės ankstesniuose pokalbiuose nurodyto atlyginimo rėžio, nepasimeskite tarp kardinaliai skirtingų sumų). 

5. Darbdavys siekdamas įsigilinti į pokalbio metu gaunamą informaciją užduoda patikslinančius klausimus.

Patikslinančių klausimų situacijų gali būti įvairių, pavyzdžiui: jei darbo pokalbio metu minėjote, kad Jums svarbu yra turėti komandą, tačiau pozicija, kurios darbdavys ieško tiesiogiai pavaldžių žmonių neturi kiek tai Jums yra išties svarbu ar tai yra tikrai, ko Jūs ieškote? 

6. Remiantis savo turima patirtimi bei darbo skelbime nurodyta informacija, eidami į darbo pokalbį galime turėti jau tam tikrą įsivaizdavimą apie būsimą darbą. Darbdavys užduodamas realybės suvokimo klausimus norės daugiau išgirsti apie tai, kaip Jūs suprantate siūlomą poziciją. 

Pagalvokite, kaip trumpai apibūdintumėte siūlomą poziciją: ką Jums tektų daryti bei už ką būtumėte atsakingas? Kokius iššūkius įžvelgiate pareigybei, kas Jums būtų įdomiausia šiame darbe? 


Ir tai yra tik keletas iš dažniausiai darbdavio užduodamų klausimų darbo pokalbio metu. Su kiekvienu darbo pokalbiu įgauname vis daugiau patirties, pasitikėjimo ir svarbiausia – įsivertiname ar siūloma darbo pozicija atitinka tiek Jūsų, tiek darbdavio lūkesčius.

#CVOrecruitment #career #advice #job #interview

to top